Pracownia modelarska dla młodzieży osiedla Podwawelskiego  rozpoczęła działalność w roku 1975 w Podwawelskim Domu Kultury Związkowej Spółdzielni Mieszkaniowej Podwawelska.

Patronat nad modelarnią objął i sprawuje do dzisiaj Aeroklub Krakowski.

W roku 2000 Klub Sportowy PODWAWELSKI przejął pracownię modelarską i kontynuuje jej działalność jako sekcję sportów lotniczych - modelarstwo.

Modelarnia istnieje już 47 lat. Obecnie uczęszcza do niej już trzecie pokolenie młodzieży.

Młodzież bierze udział w różnych zawodach np. "Młodzi szybownicy na start", "Zawody balonowe na Błoniach Krakowskich", "Zawody latawcowe". W okresie wiosenno - letnim odbywają się dodatkowe zajęcia typu oblatywanie modeli oraz nauka pilotażu modeli zdalnie sterowanych na łąkach za Kampusem Uniwersyteckim. Imprezy te odbywają się zazwyczaj w soboty i niedziele z uczestnictwem rodziców młodych modelarzy.

Z największych osiągnięć członków naszej modelarni należy wymienić 2 złote medale na zawodach o Puchar Świata Modeli Rakiet oraz I, III, i V miejsce w Mistrzostwach Polski 2003r. modeli kosmicznych S8E/P zdobyte przez trzech modelarzy.

Modelarnię prowadzi od samego początku (1975r.) instruktor modelarstwa kl. I Zygmunt Firlit. W latach 1960-2000 brał udział w wielu zawodach krajowych w kilku dyscyplinach (szybowce, akrobacja, modele silnikowe) zdobywał I i II miejsca oraz liczne dyplomy, puchary i wyróżnienia. Modelarstwo lotnicze było zawsze jego pasją i odskocznią od uciążliwej i wyczerpującej pracy zawodowej. Ma bardzo dobry kontakt z dziećmi i po przejściu na emeryturę poświęcił się całkowicie modelarstwu lotniczemu.