FITDANCE ZUMBA

 

   Znużył Cię tradycyjny aerobik, a może żmudne    ćwiczenia na siłowni ?

   Sprawdź Zumbę, być może to coś właśnie dla Ciebie! Prawdziwa fuzja muzyki, tańca, dobrej zabawy i oczywiście spalania kalorii.

 

   Co to jest Zumba?

 

   Gorące i energetyzuje rytmy, hity muzyczne, pozytywna  energia i emocjonalna wręcz euforia. Możesz nie uwierzyć, ale wystarczy godzina tanecznej zabawy, a poczujesz się jak na latynoskim karnawale. Zumba to innowacyjna metoda łącząca fitness z tańcami latynoskimi. Metoda, która w pewnym sensie odmieniła świat Fitnessu... czary mary i  zwykły trening stał się gorącą imprezą. Twórcą zumby jest Kolumbijczyk - Beto Perez - zwodowy tancerz i choreograf współpracujący m.in. z Shakirą, który jest również założycielem i szefem szkoły trenerów Zumby (Zumba Master Trainer Team). Zumba w kolumbijskim slangu, to nic innego jak „baw się i ruszaj", a w świecie Fitnessu to jeden z modniejszych kierunków.

Na program zajęć Zumby składają się odpowiednio dobrane różnorodne zarówno szybkie jak i wolne ruchy, które nie tylko wzmacniają i rzeźbią sylwetkę w sposób właściwy dla zajęć fitness, ale też poprzez wykonywanie ich do charakterystycznych momentów muzycznych dają przede wszystkim świetną zabawę. Uczestnicy treningu często mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak faktycznie intensywnie ćwiczą. Kroki taneczne są mało skomplikowane, natomiast urozmaicone ich kombinacje połączone z ruchem rąk, tułowia i energiczna muzyka stwarzają atmosferę świetnej imprezy i wręcz porywają nas do zabawy. Zumba to oczywiście też bardzo dynamiczna i ekscytująca mieszanka różnych rytmów jak np. latynoskich merengue, salsa, cumbia, reggaeton, flamenco, samba, tańca brzucha, cha-cha, rumba, twist i wiele innych. Utwory muzyczne dobierane są tak, że „nogi same rwą się do tańca", a ćwiczący pragną nie kończącej się zabawy.

Zumba w odróżnieniu od innych zajęć choreograficznych fitness polega na tym, że nie wykorzystujemy w lekcji skomplikowanego programu, która jest trudny do zapamiętania i często kończy się frustracją, nie pozwalając efektywnie ćwiczyć. Zumba to forma, gdzie praktycznie każda piosenka wykorzystywana do godzinnych zajęć ma swój mały układ złożony maksymalnie z 2- 4 kroków. Ponadto kroki nie są wyliczane, to muzyka dyktuje, który będzie następny. Za każdym razem, kiedy muzyka wraca, powtarzamy ten sam krok, a ćwiczący już intuicyjnie wiedzą, co będzie dalej. Zumbie towarzyszą też nieco inne frazy rytmiczne. Nie wykorzystuje się tutaj 32- bitowych schematów, jak w innych lekcjach fitness, nie trzeba więc liczyć powtórzeń. Muzyka do Zumby to różnorodny ekscytujący i egzotyczny mix gorących melodii.

 

Zumba - rodzaje zajęć

 

1. Zumba Basic to podstawowa technika i regularna forma  Zumby, to fundamenty do tworzenia coraz to nowszych i ciekawszych zajęć. Proste techniki przy różnorodnych rytmach dające jak największemu gronu amatorów fitness dużo dobrej energetycznej zabawy.                                                                   

2. Zumba Toning to trening wolniejszy, wytrzymałościowy, nastawiony bardziej na modelowanie sylwetki oraz rzeźbienie mięśni całego ciała. W zajęciach można wykorzystywać różne przybory jak np. specjalne obciążniki wypełnione piaskiem, hantle, i inne,  które doskonale wspomagają ćwiczenia o charakterze wytrzymałościowym.

3. Zumba Senior to trening przeznaczony dla osób starszych o obniżonej sprawności fizycznej. Kroki taneczne są łatwiejsze, choreografia mniej intensywna, za to duże znaczenie przykłada się do atmosfery tak, by żadna z osób nie czuła się gorzej ze względu na swoje ograniczenia fizjologiczne.

4. Zumba Aqua to trening w wodzie skierowany nie tylko do osób, które uwielbiają basen, ale także do tych, które przechodzą rehabilitację lub mają problemy zdrowotne, np. z kręgosłupem. Zumba Aqua zachowuje wszystkie reguły prowadzenia zajęć w wodzie, a dodatkowo wprowadza elementy taneczne.

 

Co daje Zumba?

 

Zumba to dynamiczny, wesoły, efektywny, interwałowy (w zmiennym tempie) trening aerobowy z różnorodnym muzycznym podkładem, który niewątpliwie jest świetny dla zdrowia i urody. Trenując Zumbę, rzeźbimy ciało, odstresowujemy się, nabieramy pewności siebie. To nowoczesny system fitnessu, który idealnie i w krótkim czasie kształtuje sylwetkę, dostarczając przy tym świetnej zabawy. Wyjątkowa atmosfera zabawy otwiera źródło endorfin i daje niesamowitą energię. Trenując Zumbę spalasz przeciętnie ok. 600 kcal na godzinę zajęć - to musi motywować! Zumba angażuje do pracy całe ciało, a w szczególności uda, pośladki oraz brzuch. Dzięki ciągłym zmianom rytmu oraz nieregularnym interwałom, raz szybszym, raz wolniejszym, ćwiczenia są naprawdę intensywne. Zumba jest przeznaczona dla wszystkich nie zależnie od wieku, płci, zdolności ruchowych, czy też doświadczenia, łatwo ją dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości. Dzięki prostocie, uczestnicy zajęć nie muszą mocno się skupiać na zapamiętywaniu skomplikowanych układów, zajęcia są czystym relaksem, gdzie ćwiczy ciało, a odpoczywa umysł. Ćwiczący Zumbę tak naprawdę nie wie, że w ogóle intensywnie ćwiczy, a tylko właściwie świetnie się bawi.

Jak się ubrać? Po prostu wygodne i najlepiej luźnie! Dobrze jest gdy ubranie odprowadza pot i nie nabiera ciężaru. Bardzo ważne są również buty - oczywiście sportowe, odpowiednio amortyzowane, najlepiej ze wsparciem pod piętą i z podeszwą dającą umiarkowany poślizg.

Reasumując, Zumba to radosny trening, który otworzy Ci drogę do tanecznych ruchów, pomoże zgubić kilka zbędnych kilogramów, wzmocni kondycję, a przede wszystkim wprawi w świetny humor. Zdobądź się zatem na odwagę i spróbuj zaszaleć!

 

Gdzie ćwiczyć zumbę?  

Już dziś w Klubie PODWAWELSKI !

https://rocknroll.pl/kontakt.html